Botulinum Toksin A


Botulinum Toksin A

Botulinum Toksin A Nedir?

Botulinum Toksin A Clostridium Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Bütün etkilerini ilgili kası gevşeterek yapar. Botulinum Toksin A’nın etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

Hangi Preparatlar mevcuttur?

Kliniğimizde Botulinum Toksin A içeren 2 adet preparat kullanılır.

1- Botox

2- Dysport

 

Botulinum Toksin A nasıl bir uygulamadır?

Yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. Anestezi gerekmez. Hassasiyete göre anestezik bir lokal krem ve buz kompres yardımıyla uygulanabilir. Öncelikle ilgili bölgede alında veya göz kenarında vs. kasları aktive etmek etmek suretiyle yapılacak noktalar tespit edilir. Kasların kasılma gücü ve aktivasyonunun şiddetine göre uygun dozlarda botulinum toksin A insülin enjektörü aracılığı ile zerk edilir. İşlem yaklaşım 3-5 dakikalık bir uygulamadır. Günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

 

Botulinum Toksin A' nın etkisi ne zaman başlar ve etkisi ne kadar sürer?

Botulinum Toksin A, 4 ile 7 gün içerisinde antikor oluşturarak etkisini gösterir. Antikor süresi ortalama 90 gün kadardır. Antikor tükenmeye başlayınca etki de azalır. Ortalama etki süresi 4-6 ay kadardır. Tekrarlayan enjeksiyonlarda bu süre uzamaktadır.

 

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Yüzümüzdeki mimikler her aktive olduğunda, yani güldüğümüzde, kızdığımızda, şaşırdığımızda cilt altındaki ilgili kaslar hareket ederek cildi katlar. Bu hareketlerin sürekli olarak tekrarlanması ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Kas hareketlerinden kaynaklanan bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir.

Kişinin mimikleri kullanma sıklığı, kasların kalınlığı ve kullanırken uygulanan güç, yaş, cinsiyet, genetik alt yapı, cildin nem miktarı gibi sebepler kırışıklığın seviyesinde belirleyici unsurlardır.

 

On dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan kasları 4 ila 10 aya kadar gevşetir. 3 - 7 gün içerisinde etkili olmaya başlar.

 

Kolay, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için kişiler uygulama sonrası işlerine ve günlük hayatlarına hemen geri dönebilir.

 

Hangi şartlarda Botulinum Toksin A uygulanır?

-  Gülmeyi seviyorum ama göz kenarlarım çok fazla kırışıyor,

-  Kaşlarımın biraz daha kalkık olmasını isterdim,

-  Kaşlarımın arasında ki çizgi beni aslında olmasam da kızgın ve sinirli gösteriyor,

-  Dudak üstlerim çok kırışıyor,

-  Alnımdaki çizgiler beni olduğumdan daha yaşlı gösteriyor,

-  Boynumda ki kırışıklıklardan çok rahatsızım,

-  Burun ucumun biraz daha kalkık olmasını istiyorum,

-  Dudak kenarlarım aşağı doğru biraz somurtkan gözüküyorum,

-  Gülerken diş etlerim fazla gözüküyor,

-  Mimik yaptığımda çenem fazla topaklanıyor veya kırışıyor,

-  Koltuk altım fazla terliyor,

-  Ellerim ve ayaklarım aşırı terliyor,

-  Dişlerimi fazla sıkıyorum, çenem fazla köşeli ve şişik duruyor,

-  Gülerken burun sırtım çok kırışıyor,

-  Burun estetiğinden sonra burnum çok kırışıyor,

-  Migren hastasıyım,

gibi şikayetlerini varsa Botulinum Toksin A’dan doktorunuzda uygun gördüğü takdirde çok ciddi faydalar görebilirsiniz demektir.

Ayrıca;

-  Geçirilmiş yüz felçlerinde asimetriyi gidermek için,

-  Geçirilmiş kaza ve travmalarda dengesiz kas çekmelerini gidermede,

- Burun yan kaslarına yapılarak nefes alma güçlüklerini gidermede,

- Kas mekanizmaları üzerinde seyreden her türlü simetri ve seyirmede,

- Vücudun diğer bölgelerinde aşırı terleme (Hiperhidroz) tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır.

 

Botulinum Toksin A hakkında bilinen yanlışlar nelerdir?

-  Yılan zehri olduğu,

-  Kasları felç yaptığı,

-  İfadesiz bir yüz yaptığı,

-  Yüzü dolgu gibi şişirdiği,

-  Sadece güzellik amacıyla kullanıldığı,

 

Botulinum Toksin A’nın Migren tedavisindeki yeri nedir?

Migren hastalarında ağrıya sebep olan kas spazmları giderildiğinde migren krizlerinin seyrekleştiği, ağrıların azaldığı gözlenmiştir. Botulinum Toksin A bir migren ilacı değildir ama spazmı gidermesi vesilesiyle ağrıyı azaltan bir yanı vardır. Doktorunuz uygun gördüğünde anlamlı katkılarından faydalanabilirsiniz.

 

 

Botulinum Toksin A’nın terlemeye faydası var mıdır?

Bölgesel aşırı  terleme (Hiperhidroz) tedavisinde Botulinum Toksin A başarıyla uygulanan yöntemlerden biridir. Ter bezinde oluşan sinir iletilerini bloke ederek, ter bezlerinin ter üretimini engeller. El, ayak ve koltuk altı terlemelerinde çok etkilidir. Ortalama 6 aylık periyodlarla uygulanabilir.

 

Botulinum Toksin A hangi yaşlarda yapılabilir?

Aslında Botulinum Toksin uygulamasının yaşla olduğu kadar mimikleri kullanımla da alakası fazladır. Bazen 20 li yaşlarda çok mimik kullanan genç bir insanda alında veya kaş arasında derin çizgiye rastlanabilir.

18 yaşından itibaren ihtiyaç ve uygunluk halinde her yaşta yapılabilir.

 

Yan etkisi var mıdır?

Doğru ellerde, doğru noktalara, doğru doz uygulandığında yan etkisi pek olmaz. Çok nadir olarak baş ağrısı ve enjeksiyon noktalarında basit kızarıklık, bazen de morluk olabilir. Makyaj ile kapatılabilir, birkaç günde geçebilir niteliktedir.

 

Uygulamaya devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötüye gider mi?

Hayır. Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner. Doktorunuzun uygun gördüğü periyotlarda yapıldığında yüzün yaşlanması gecikir. Bu yönüyle kalıcı bir yararı olduğu da söylenebilir.

 

Uygulama öncesi dikkat edilecekler?

Doktorunuza mevcut sağlık sorunlarınız ve varsa kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

 

Botulinum Toksin A’nın Bruksizm (Çene Sıkma) deki yeri nedir? Nasıl uygulanır?

Diş sıkma rahatsızlığı yani Bruksizm son yıllarda gittikçe artan sayıda karşımıza gelmektedir. Kişiler gece uyurken veya gündüz farkına varmadan dişlerini sıkarlar. Zamanla dişlerin keskin uçları törpülenmiş gibi düzleşir. Çiğneme kası (Masseter) şişmeye ve genişlemeye başlar. Çene ekleminde ağrılar olabilir. Aşırı sıkmadan dolayı dişlerin veya implantlarını kıran pek çok kişi mevcuttur. Masseter kası uygun dozlarda blok edildiğinde ortalama 6 aylık bir rahatlık sağlar. Lokal anestezi krem eşliğinde ve buz kompres yardımıyla, insülin enjektörü ile Masseter kası içerisine ortalama 4-6 noktadan Botulinum Toksin A enjeksiyonu yapılır. Doz ve noktalar hastanın çenesini sıkma şiddetine, Masseter kasının hipertrofiye olma düzeyine ve kişinin anatomik yapısına göre uyarlanır. Hastaları çok mutlu eden bir uygulanmalıdır.