Meme Küçültme


Meme Küçültme

Meme dokusu büyüdükçe beraberindeki sorunlar da o denli büyür. Göğüs altındaki pişiklerden,omuz ağrısına,omurga bozukluklarına yol açan, psikolojik yönden de ciddi  travma oluşturan bir durumdur. Göğüs büyüdükçe çözüm öneriler ide bir o kadar daralır. Göğüs anatomisi detaylarının dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Göğsün gland dediğimiz süt kanalları, duyu sinirleri ve damarları içeren bir kısmı, bir de bunu saran yağ tabakası ve göğüs derisi mevcuttur. Süt kanalları koni tarzında göğüs ucuna açılır. Göğüs  küçültme işleminde amaç fonksiyonel dokuları, doku yaşam kriterlerini koruyarak yeterli  küçültmeyi yapmak ve güzel görünümlü daha küçük bir  göğüs oluşturmaktır. Yıllardan beri pek çok ameliyat şekli tanımlanmıştır. Her zaman için hedef mümkün olduğu kadar  daha küçük bir izle gerekli sonuca ulaşmaktır. Operasyonlar uygunsa meme başı çevresinden, değilse ilave olarak dikey bir izle, bu da mümkün değilse ters “t” şeklinde bir iz bırakarak yapılır.

Ters “t” şeklinde bir iz bırakan ameliyatı yapmamak için çok uğraş veriyorum ve son 10 yıldır çok büyük göğüslerde bile bu izi kullanmıyorum. En fazla koltuk altı yönüne dönen “l” izini oluşturarak yapıyorum. Göğüs küçültme 20 yaşına dek çok büyükse liposuctionla, 20 yaşından itibaren ise operasyonla küçültülebilir.

Hastalar bazen göğüslerinin tamamen alınmasına razı olacak kadar bıkmışlardır ama herzaman hedef kişinin  vücut ölçülerine uygun, gerekli küçüklükte ve sorunsuz bir göğüs yaparak işlemi sonlandırmaktır.

Operasyon, göğüse yapılacak işleme göre 2-4 saat sürmektedir.

Genel anestezi altında yapılmaktadır.

Dikiş alma problemi yoktur.

Operasyon sonrası çok ciddi problemler yaşanmaz, birkaç gün içerisinde günlük hayatlarına dönebilirler.

Operasyon sonrası gerekli periyodlarla uygun bir sütyen kullanılır.