Liposuction


Liposuction

Vücudun hemen hemen her bölgesinde güzel görüntüyü engelleyen fazla miktardaki yağ dokularının vakumla, ince kanüller aracılığıyla alınması işlemidir.

Liposhaping, bodyshaping, liposculpturing, bodysculpturing, body-conturing gibi farklı terimler esasında hep liposuction’ı ifade eder ama yağ alma operasyonun, vücut kontürlerini düzeltmek için yapılması gerektiği gerçeği çok doğrudur. Dolayısıyla başvuran hastaların iyi değerlendirilmesi ve beklentilerinin hangi oranda  gerçekleşeceği  iyi paylaşılmalıdır. Tek başına bir zayıflama yöntemi olmadığı iyi  bilinmelidir. Bölgesel yağlanmaları olan ve cilt tonusu uygun kişiler ideal hastalardır.Uygun bir hastada başarılı bir sonuç yağ hücrelerinin hücresel düzeydeki detaylarının  bilinmesi ve iyi uygulanan bir heykeltraşlık işlemiyle orantılıdır çünkü dünyada estetik amaçlı yapılan girişimlerin başında yer alan liposuction’ın  esas amacı vücut kontürünü düzeltmek olmasına rağmen  işlem sonrası şekil bozukluklarından şikayetçi olanların sayısıda bir o kadar çoktur.

Basen, bel, bel yanları, bacak içleri, diz içleri, ayak bilekleri, üst bacak, gıdı, kollar, göğüsler, yüz gibi vücudun  her bölgesine  uygulanabilir. Deri elastikiyeti dikkate alınmalı, altı liposuctionla boşalmış derinin  eski yerine adaptasyonu iyi değerlendirilmelidir.

Donanımlı bir hastane ortamında yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre sedasyon  veya genel anestezi altında uygulanır. Hastanede kalıp kalmaması, günlük hayatına ne zaman döneceği yapılacak işlerin boyutuyla  ilgilidir ama gelişen modern tekniklerle ameliyat sonrası, geçmişe göre son derece konforlu hale gelmiştir.

Ameliyat sonrası korse veya elastik bandaj kullanılır. Ameliyattan sonra nihai sonucun ortaya çıkması biraz zaman alabilir, dengeli bir diyet ve sporla desteklenmesi sonucu çabuklaştırır.

Radyo frekans, lpg, masaj gibi yöntemlerle operasyon sonrası uygun dönemde hem ödemlerin atılmasını hem de sıkılaşmasını arttıran işlemlerdir.