Karın Germe


Karın Germe

Abdominoplasty dediğimiz karın germe operasyonu, karın derisi gevşemiş veya sarkmış, karın ön duvar kasları deforme olmuş kişilere yapılır. Göbek deliğinin aşağıya doğru bakması da karar için önemli bir ip ucudur. Karın bölgesi ve çevresindeki hasta yakınmalarında doğru karar vermek son derece önemlidir çünkü bazen cilt elastikiyeti iyi ve kasları deforme olmayan bir kişide hiç bir iz oluşturmadan sadece liposuctionla çok güzel sonuçlar elde edebiliriz. Gerçek karın germeye ihtiyacı olan hastalar operasyondan mutlu ayrılır çünkü bu operasyonda karın ön duvarı, kaburgaların altına kadar tabandaki kas dokusundan ayrılır. Gevşemiş kas dokusu gerekli pilikasyonla daraltılır, tüm ön duvar deri ve deri altı dokusu gerdirilir, fazla olan kısım da çıkartılır. Dolayısıyla, karın ön-arka çapında ciddi bir azalma, gevşemiş ve şekli bozulmuş karın ön kısmında ise ciddi bir düzleşme sağlanır. Kişi içeriden korse giymiş gibi daralmış, hiç bir gevşekliği yokmuş gibi düzleşmiş olur.

Özellikle hamilelik süresinde ciddi çatlakları olan hastalar göbek deliğinin altında kalan tüm çatlaklardan kurtulabilirler. Göbek deliği ile pubis arasında geçmişte geçirdiği operasyon izlerinden de kurtulan pek çok hastamız vardır. Operasyon sadece kadınlara değil erkeklere de uygulanabilir. İyi bir estetik sonuç için operasyon liposuctionla kombine edilebilir. Mini abdominoplasti denilen işlem, karın kasları deforme olmamış, göbek deliği ile pubis arasında sarkması veya gevşemesi olan kişilere uygulanır.

Karın germe işleminde izler, iç çamaşırsı içerisinde görülmeyecek şekilde planların. Sarkma ve deformasyon ne kadar azsa iz de o kadar kısa olacaktır. Genel anestezi altında yapılır. 2-3 saat süren bir operasyondur. Hasta genelde 1 gün hastanede kalır. Ameliyat sonrası operasyon bölgesini kapsayan özel korseler kullanılır. 7-10 gün sonra hasta işine dönebilir.