Burun Estetiği


Burun Estetiği

Rhinoplasty adını verdiğimiz burun estetiği, kişinin sosyal ve psikolojik hayatını etkileyen, solunum problemlerinin de giderilmesiyle hayat kalitesini çok değiştiren bir operasyondur.

Karşınızdaki ile konuşurken gözlerinizin muhattap olduğu üçgen bir alanın tam ortasında yer alması nedeniyle olası şekil bozukluklarından dolayı en çok muhattap olduğumuz ameliyat şekillerinden birisidir. Olası burun şekli yıllardan beri profesyonelce incelenmiş olup, kişinin yüz hatlarından yola çıkılarak erkek ve kadın burunlarınının kendisiyle ve çevre organlarla olan ilişkileri ve orantıları bir geometri kitabına benzer şekilde açıklanmıştır. Bu oranlar yaptığımız yüzlerce ameliyattan sonra bizler için ezber haline gelir. Burada hastanın beklentileri ve sizin kozmetik görüşünüz aslında hemen olacak burunu gözümüzde canlandırır. Sıra bu gördüğünüz tabloyu bütün detayları ile paylaşmaya gelmiştir. Zaten kişinin burnunda gördüğünüz ve ortalamara uymayan ölçüleri hastaya anlattığımız zaman ve olası değişimleri paylaştığımızda hasta da bu fotoğrafı görmeye başlar.

Bu süreç aslında doktorun emin olduğu ama hastanın görmeden rahatlamayacağı sabırsız bir dönemin başlangıcıdır.

Bizim dışarıdan burun diye adlandırdığımız kısım esasında küçük dilden başlayıp damağa paralel giden 12-13 cm'lik uzun bir hava yolu detayının son kısmıdır. Dolayısıyla iyi bir burun operasyonu aslında iyi bir hava yolu operasyonudur. İyi hava alıp verebilen kişinin kendisinin ve bizim beğendiğimiz güzellikteki bir burun en ideal olanıdır.

Genelde bir takım programlarla operasyon sonrası olacak olan olası resimlerin gösterilmesini doğru bulmuyorum çünkü burun 180 derece çevresi olan 3 boyutlu bir organdır. Normal 2 boyutlu resimlerde bu 180 derece farklı açıdan çekilmiş resmin sadece 1 tanesini görebilirsiniz. 3 boyutlu uygulamalar da ise doku değişikliklerini göremezsiniz. Sonuç olarak hayal edebileceğiniz en güzel resmi görseniz bile gerçek sonuç doktorunuzun operasyonda sergileyeceği performansıdır.

Operasyonların büyük bir çoğunlukla kapalı teknikle yapmaktayız ancak gerekli ise açık tekniği de kullanıyoruz. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi atravmatik çalışmak, burnu şekillendirirken gereksiz diseksiyonlardan (doku ayrıştırmalarından) kaçınmak, mümkün olduğunca fonksiyonel dokuları kendi doğasında koruyarak çalışmak esastır.

Operasyon 1-1.5 saattir ve genel anestezi altında uygulanır. 1 hafta sonra tüm morluklar büyük çoğunlukla gider ve hasta sosyal hayatına 10 gün sonra her yönüyle dönebilir.