Güzellik kavramı yıllar içerisinde ölçülerini değiştirse de, vazgeçilmezliğini hep korumuş insan egosunun en önemli mücevheri olmuştur. Okuyacağınız satırlarda bilimsel verilerden uzaklaşmadan zaman zaman kendi tecrübelerimi ve yorumlarımı katarak mümkün olduğunca anlaşılabilir ve özet bilgiler vermeye çalışacağım.

Daha mutlu hasta ve daha başarılı sonuç hep vardır! Bunun yolu bilgili olmak. Düşündüğünüzü yapabilme yeteneğinizin olması, yaratıcı zekanızın ve tasarım gücünüzün birlikte çalışması, hastaya ve dokulara olan saygınız, hastanın ne istediğini ve neler yapabileceğinizi açık ve detaylarla paylaşabilmeniz ve mükemmeliyetçi yanınızın olduğuna inanıyorum.

Mutlu hasta yaratmak için, bütün bilimsel verilere ilaveten bir kozmetik felsefeniz ve bakış açınız olması gerekir. Benim felsefem, birbirine benzeyen prototip görünümlü insanlar yaratmak yerine kişiye özgü bir güzellik üretmektir. Bu güzellik radikal bir değişiklik değil, kişiyi formda yapma çabasıdır. Kendisinin ve yakın çevresinin memnun olabileceği bu değişiklik 3. Şahıslar tarafından, yani yolda yürüyen kişiler tarafından algılanmamalıdır. Kısaca “ESTETİKLİ” diye dolaşmamalıdır. Bunun sınırlarının da o kişinin yüzünde veya vücudunda gizli olduğunu düşünüyorum.

Her kişi kendi güzelliğinin rol modeli olabilir. İlk hedefimiz her zaman için hastayı doğru bilgilendirmek ve kafasındaki soru işaretlerini cevaplayacak yeterli zamanı ayırmaktır.

HASTAYA saygılıyız… Çünkü bazen kendisine bile itiraf edemediği gerçekleri bizimle paylaştığı için…

DOKUYA saygılıyız… Çünkü elektron mikroskobuyla bile ancak görülebilen muhteşem gerçekleri barındırdığı için…

MESLEĞİMİZE saygılıyız… Çünkü uzun ve meşakkatli bir eğitimden sonra mutlu hastalarla buna değdiğini gördüğümüz için…


Op.Dr.Fikret Çelik