Lazer Epilasyon


Lazer Epilasyon

Vücudumuzdaki istenmeyen kıllardan tamamen kurtulmanın en modern, kalıcı ve güvenilir tekniğidir lazer epilasyon. 


Lazer cihazında hangi tip lazer ışını kullanılmaktadır?

Dünyada epilasyon amacıyla kullanılan 3 tip lazer var vardır. Bunlar Ruby, Alexandrite ve Diod lazerdir.

Bunların dışında yüksek ısı ışınları, leke-dövme çıkarma amacıyla uygulanan lazerlerde epilasyon amacıyla bazı merkezlerde kullanılmaktadır. Fakat bunların kıl köküne ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Epilasyon amacıyla uygulanan 3 Tip lazerin sonuçları birbirine yakındır. Yan etki açısından değerlendirildiğinde alexandrite en güvenilirdir.

Lazer epilasyonun çalışma prensibi ise şöyle anlatılabilir; ışık yardımı ile bir ısı enerji gönderilir. Bu ışık ise sadece siyah ve koyu renk kıllara karşı duyarlıdır. Gönderdiğimiz isi enerjiyi koyu renk kıllar emer ve kil köküne iletir. Bu yolla kil kökleri zamanlar zayıflar, incelir, seyrelir ve tamamen yok olur. Lazerin beyaz, sarı ya da kızıl rengi görmemesinin sebebi de budur; ışık sadece siyaha duyarlıdır.


Fikret Çelik Klinikte ne tür bir lazer epilasyon cihazı kullanılmaktadır?

“Modern Teknolojinin en son ürünü Alexandrite Lazer cihazı olan Arion-2 Wave Light kullanılmaktadır. Bu cihaz diğer lazer epilasyon cihazlarına göre 3 kat daha etkilidir. Tedavi diğer yöntemlerden çok daha büyük oranda acısızdır. Alexandrite Arion-2 Wave Light'ın bir diğer önemli özelliği diğer lazer epilasyon cihazlarına göre daha hızlı çalışıp daha çabuk çözüme ulaşmasıdır.

Kliniğimizde kullandığımız cihazımızın en üstün özelliklerinden biri de açık kahverengi tüylerde de yüksek başarı göstermesidir. 


Hangi bölgelere uygulama yapılabilmektedir?

Yüz, Koltuk altı, kasık, genital, bel, göbek, bacak, gibi birçok bölgelerde uygulama yapılabilmektedir.

Ayrıca erkeklerde sırt omuz, ense, göğüs, elmacık kemiği birçok bölgede uygulama yapılabilmektedir.

Lazer epilasyonda vücut bölgesi ve yüz bölgesinde uygulama suresi ve prensibi birbirinden farklılık gösterir. Vücut bölgesinde ortalama 2 ayda bir kıllar uzayıp seanslar yapılırken yüz bölgesinde bu aralık 1-1,5 ay olmaktadır. Vücut bölgesinde iyi bir sonuç almak için ortalama 7 seans derken yüz bölgesinde 10-15 seans arasında olabilmektedir.


Lazer ışınları hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Lazer ışını cilde ve vücuda herhangi bir zarar vermeksizin direkt olarak kıl kökü tarafından emilir.

Röntgen veya UV ışınları ile ilgisi yoktur. Kanserojen değildir.

Uzman bir doktor tarafından uygulanıldığında %100 güvenlidir.

Verilecek enerji, cilt tipi ve uygulama alanına göre özel olarak seçilir. Dermal hassasiyeti olan bünyelerde test yapılır.

Tedavide soğutucu sistem uygulandığından ağrı ve acı hissi pek yoktur.


Güneş ve solaryumun lazer epilasyon ile etkileşimi en çok merak edilen konulardandır. Onu da su şekilde aydınlatalım; lazer epilasyonda cilt renginiz ne kadar açıksa kıllara rahat bir enerji ile tedavi uygulamak da o kadar kolay ve başarılı olur. Cilt rengi koyulaştıkça bizler kullandığımız dozları daha temkinli kullanmaktayız. Dolayısıyla lazer epilasyonla güneş ya da solaryum görme sureleriniz bizler için önemli. Lazer epilasyon yapıldıktan ortalama 3 gün sonra güneşe çıkabilirsiniz. Fakat uzun bir sure güneşlenip bronzlaştıysanız, cilt renginiz 3-4 ton koyulaşmışsa biraz cildinizin renginin açılmasını beklememiz gerebilir. Bu sebeple güneşlenmiş ya da solaryuma giren danışanlarımıza ilk sorumuz en son ne zaman güneş gördünüz olmaktadır. Doğru bir tedavi için de muhakkak önce görmeyi tercih ederiz.


Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken durumlar da var. Uygulama yapılan bölgelere artık ip, ağda ya da cımbızla müdahale edilmemelidir. Tedaviyi geriletir. Ayni gün ılık su ile duşunuzu alabilirsiniz. Koltuk altı bölgesine ayni gün deodorant kullanmanızı önermiyoruz. Ertesi gün itibariyle yine deodorant kullanımına devam edebilirsiniz.

Bazen epilasyon uygulamalarından kırmızı leke veya yanık benzeri (hyperemi, eritem, perifolikuler) görüntüler olabilir. Bunlarda uygun tedavi ile kısa sürede geçecek niteliklerdir. Böyle bir sorun yaşandığında telaşlanmamanızı ve doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.