Karboksi Theraphy


Karboksi Theraphy

KARBOKSİ TERAPİ NEDİR?

Karbondioksit bilindiği gibi bir tane karbon ve iki tane oksijenin bir araya gelerek oluşturduğu bir gazdır.CO2 gazı ilk olarak 1930 (Royal Termallerinde,Fransa) yılından itibaren tıbbın hizmetinde kullanılmaktadır.CO gazının tedavi amaçlı deri altına enjekte edilmesine dayanan etki mekanizması basit, yeni ve etkisi ispatlanmış bir yöntemdir.CO2, uygulandığı dokuda metabolizma ve kan dolaşımında artış olur. Tedavi hızlı,rahat,etkili ve cerrahi olmayan bir yöntem olarak kabul edilmektedir.Karboksiterapi özellikle selülit tedavisinde son derece etkili bir yöntem olarak kabul görmektedir.

KARBOKSİTERAPİ NASIL YAPILIR?

Uygulama son derece basittir.Karbondioksit gazının cilt altı doku içine 30G’lık(0,3mm) bir iğne yardımıyla enjeksiyon edilmesi şeklinde olmaktadır.Karbondioksit gazının ana prensibi şu şekildedir;bulunduğu yerdeki doku ya da damarları genişleterek o bölgelerde daha çok oksijenin geçmesini sağlamakta ve dolayısıyla oksijen geçişi hızlandığı için dolaşım artmakta ve tedavi konusu her ne ise iyileşmeyi ya da zayıflamayı hızlandırmaktadır.Uygulama ile birlikte; cilt altı mikrodolaşımda damar genişlemesi artar.Kılcal damar kan akışı artar ve hızlanır.Yağ eritici (lipolitik) etki oluşur.Yüzeye yakın dokularda oksijen kullanma potansiyeli artar.Su toplanmasının düzenlenmesi sağlanır(fazla suların atılması ile) pH dengesi sağlanır.Doku yenilenmesi uyarılır.Adele,kas tonüsünün (sertliğinin) artışı sağlanır.

HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

-Selülit

-Lokal yağlanma

-Ameliyat ve yara izleri

-Stia (cilt çatlakları)

-Boyun,dekolte ve kol bölgesinin toparlanması

-El ve yüz cildinin toparlanması ve gençleştirilmesi

-Psoriasis

-Cilt ülserleri

TEDAVİ BÖLGELERİ VE ETKİLERİ NELERDİR?

Basende;Gevşemiş ve ileri derecedeki selülitli dokuların giderilmesi.Bölgesel yağ dokusu 

Fazlalığının eritilmesi,Liposuction-lipoplasti öncesi ve sonrası pürüzlerin giderilmesi.

Kollarda; koltukaltı gevşekliklerinin ve sarkmalarının giderilmesi,üst kolun inceltilmesi.

Göğüslerde;gevşek ve sarkık göğüslerin toparlanması,iri göğüslerin küçültülmesi(yağ dokusu kaynaklı).

Karında;gevşek ve sarkık karın dokusunun düzeltilmesi ,yara ve ameliyat izlerinin giderilmesi,doğum sonu veya kilo alma sonucu oluşan karın çatlaklarının giderilmesi.

İŞLEM AĞRILI MIDIR?

Kişilerin ağrı eşiğine göre değişkenlik göstermekle birlikte bazı hastalar enjeksiyon bölgelerinde hafif bir sızı hissedebilirler.Bu genellikle birkaç saniyeden uzun sürmez. Dolaşımın hızlanmasına bağlı olarakta 10-20dk süre ile hafif bir sıcaklık hissi oluşabilir.

TEDAVİ SONRASI NELERDEN KAÇINMAK GEREKİR?

Tedavi sonrası 4 saat süreyle banyo,yüzme ve sauna önerilmez.Tedaviyi izleyen dönemlerden yarım saat süreyle bölgesel travmadan kaçınmak gerekir.Bunun dışında kişiler kendi aktivitelerine devam edebilirler.

TEDAVİ İÇİN KAÇ SEANS GEREKLİDİR?

Uygulanacak bölge ve soruna göre değişkenlik gösterir.Ortalama 10-20 seans uygulanmalıdır.Seans sayısı problemin derecesi ve yaygınlığı ile orantılıdır.Haftada bir veya iki uygulama yapılabileceği gibi günaşırı uygulamalar da yapılabilmektedir.Her seans ortalama 15-35 dk sürer.

İYİLEŞME KAÇ SEANSTAN SONRA GÖRÜLMEKTEDİR?

Ortalama 4-5 seanstan sonra vücudunuzdaki sağlıklı gelişmeyi fark edebileceksiniz.8-10 seans uygulama sonrası ciltaltı(subkutanöz) dokunuzun inceldiğini ve dokunuzuzn sıkılaştığını göreceksininz.Daha sonra da selülitlerinizin nasıl azaldığını ve kaybolduğunu gözlemleme şansınız olacak.

TEDAVİ ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Bu tamamen size bağlı.Uygun diyet ve egzersiz yaparsanız bu etki yıllarca devam edebilir.Eğer selülit oluşumuna uygun bir hayat tarzını seçerseniz 6-7 ay içinde selülitlerinizin yeniden oluştuğunu farkedeceksiniz.Ancak bu dönemde 3-5 seanslık karboksiterapi almanız cildinizi yeniden sağlıklı bir görünüme sokacaktır.

KARBONDİOKSİT TOKSİK(ZEHİRLİ) BİR GAZ MIDIR?

Hayır. CO2gazı,renksiz,kokusuz bir gaz olup,yaşayan canlıda en son oluşan metabolik atıklardan biridir.Vücudumuz istirahat ortamında dakikada yaklaşık 200ml CO2 üretmektedir.Bu miktar fiziksel egzersiz sırasında 10 katına kadar çıkabilmektedir.Dokularda ürettiğimiz bu gazı akciğerlerimizden atmaktayız.Bu nedenle karboksiterapinin önemli bir yan etkisi yoktur.Bazen enjeksiyon yerlerinde morluklar oluşabilir bu etki de geçicidir.Tıpta karbondioksit gazı kapalı ameliyat olarak da bilinen ‘laparoskopi’ ameliyatlarında da batın içini şişirmek için yüksek hacimlerde uygulanmaktadır.

KARBOKSİTERAPİ KİMLERE UYGULANMAZ?

-Gebeler

-Emzirenler

-İnsüline bağımlı ileri diabetes mellitusu ( şeker hastalığı) olanlar

-Pıhtılaşma bozukluğu olanlar (hemofili gibi)

-Akut tromboembolisi olanlar 

-Akut tromboflebit geçirmişler

-Kanseri olanlar

-İleri kalp hastalığı olanlar

-Yüksek tansiyonda

-Gangrende

-Stroke ve iskemik atak geçirmişlerde

-Şiddetli renal yetmezliği olanlarda karboksiterapi önerilmez.

İŞLEMİN MALİYETİ NEDİR?

İşlemin maliyeti yapılacak bölge genişliğine ve periyodik tekrarına göre değişir.