Meme Operasyonları


Meme Operasyonları

MEME BÜYÜTME

Gerek doğumsal, gerek edinsel meme küçüklüğünün günümüzde en kabul edilebilir çözümü meme protezleridir. Günümüzde kullanılan meme protezleri 1960’lı yıllardan itibaren şimdiki halinin prototipi olarak ortaya çıkmış ve günümüzdeki teknolojik imkanlarla ömür boyu kullanılabilir hale gelmiştir. 

Meme büyültmede esas olan, istenilen büyüklükte ve güzellikte bir göğüse sahip olmak,his kaybına ve süt kanallarına zarar vermeden komplikasyonsuz  olarak işlemi gerçekleştirmektir.

Günümüzde en çok kabul edilen ve kullanılan silikonlar;

Silicongel

saline fillet  ve saline fillet + silicongel tercihleridir.

Ayrıca her protezin high profile, low profile ve anatomic (damla) hatta son zamanlarda vücut ölçülerine uyarlanmış özel ölçülerde olan modelleri vardır. Ayrıca bunlar pürtüklü, düz ve yarı pürtüklü yüzeylidirler.

Protez uygulama yerleri periareolar (meme başı etrafı koyu renkli deri ile normal derinin birleştiği alan), sub-mammarian (meme dokusunun vücutla birleştiği alt çizgi), sub-axiller(koltukaltı) ve umblikal(göbek deliğinden)’dır. Yerleşim planları ise subglandular (meme dokusu altı), submuscular ( pectoral kasl altı) veya dual plan (her iki planı kullanarak) dır.

 

Estetik cerrahın kozmetik görüşünün ve tasarım gücünün devreye girdiği bir operasyondur. Hastanın istediği göğüs büyüklüğünün iyi anlaşılması bunun doğru ya da yanlışlığının tartışılarak bir sonuca bağlanması, dekoltedeki göğsün dolgunluğu, meme başlarının konumu ve mevcut asimetrilerinin giderilmesi, göğüslerdeki ayrılığın ve varsa her iki göğüsteki büyüklük farklarının giderilmesi doğal ve güzel görünümlü bir göğüs esastır.

Meme düşüklüklerinin (sarkmalarının) çok iyi değerlendirilmesi ve protezle bunun düzelip düzelemeyeceğinin çok iyi algılanması gerekir yoksa hastamız hem büyük, hem sarkık bir göğüsle dolaşır. Gerektiğinde toparlama ameliyatı ile birlikte yapılması düşünülmelidir.

 

Protez yerleşim yeri her hekimin alıştığı ve başarılı olduğu bir yerden yapılır. Doğruluğu veya yanlışlığı hasta memnuniyeti ile eşdeğerdir. Benim şahsi tercihim ısrarlı bir istek olmadığı takdirde meme başı girişidir.

 

Areola çevresinden yapılan (göğüs ucunun etrafındaki koyu renkli deri ile normal deri renginin birleştiği yerden) girişimler, hem operasyon sahasındaki detaylara son derece yakın olduğumuz bir plan, hem de giriş yeri sonradan pek belli olmayan kozmetik bir tercihtir. Göğüs altı girişlerini bizim insanımızın scar problemli olduğunu düşünerek ne kadar iyi yapılırsa yapılsın daha fark edilir olduğunu düşünüyorum.

Koltukaltı bölgesi, operasyon bölgesi uzaklığı ve beraberinde getireceği riskler açısından dikkatle değerlendirilmelidir. Göbek deliğinden uygulama ise bana göre sadece fantastik bir girişimdir, başarıyla uygulayanlara sadece saygı duyuyorum.

 

Kas üstü ve kas altı uygulamaları, kişinin operasyon öncesi meme dokusunun büyüklüğü ve dekolte dolgunluğu ile ilgili bir seçimdir.

Bu konudaki seçimimiz yani kas altı, gland altı veya her iki plan kullanılarak yapılan teknik uygulamalar tamamen hasta muayenesinden sonra olan kararımızdır. Silikon modellerini genellikle operasyon esnasında hastanın beklentilerini dikkate alarak uygun büyüklüğü her 3 modelinin testerları ile test ederek değerlendiriyoruz. Her zaman amacımız tüm bu detaylardan sonra yapıldığı belli olmayan natural görünümlü göğüslerdir.

Operasyon ergenliğini tamamlamış 18-20 yaşından sonra, operasyona bir engeli olmayan göğsü küçük olan kişilere uygulanır. Psikolojik komponenti ağır bastığından benim tercihim fark edildiği veya takıntı oluşturduğu ilk anda yapılmasından yanadır. (50-55 yaşına kadar bekleyip sonradan göğüslerini büyüten, yapıldıktan sonrada neden daha önce yaptırmadım diye kendisine kızan pek çok hastam olduğu için…)

İyi yapılan bir operasyonda kalıcı his kaybı olmaz, süt vermeye ve emzirmeye engel olmaz, tanı ve tarama amaçlı yapılacak mamografide ve ultrasonografide sonuçları etkilemez. (Uygulayıcı bu konuda bilgilendirilmelidir) 

Hamilelik sürecinde çıkartılması gerekmez. Ömür boyu kalıcı olarak kullanılabilirler.

Silikon kanser yapar mı? Romatizmal hastalıkları arttırır mı?, Emzirirken çocuğuma silikon geçer mi? Gibi sorular sadece tarihsel bir tartışma olarak kalmıştır.

Operasyon yaklaşık 1-1.5 saat sürer, genel anestezi altında yapılır. Prensip olarak genel anestezi altında operasyon yaptığımız her hastayı 24 saat hastanede tutarız. Ertesi gün taburcu ederiz. Operasyon sonrası 6 hafta sürekli, 6 hafta aralıklı özel bir sütyen kullandırıyoruz. Tercihen (balensiz, dikişsiz, sporcu sütyeni) 2-3 gün sonra pansuman kontrolü ile bandajlar çıkar, 1 hafta sonra da masaj başlatırız. Genellikle operasyon sonrası 2-3 gün ağrı kesicilerle kontrol edilebilen konforlu bir süreçtir.

Geçici dolgularla meme büyültme (Aquafilling)

 Yağ dolgusuyla meme büyültme (Mezenkimal ctemcell) ile alternatif teknikler arasındadır.


MEME KÜÇÜLTME

Meme dokusu büyüdükçe beraberindeki sorunlar da o denli büyür. Göğüs altındaki pişiklerden, omuz ağrısına, omurga bozukluklarına yol açan, psikolojik yönden de ciddi travma oluşturan bir durumdur. Göğüs büyüdükçe çözüm öneriler ide bir o kadar daralır. Göğüs anatomisi detaylarının dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Göğsün gland dediğimiz süt kanalları, duyu sinirleri ve damarları içeren bir kısmı, bir de bunu saran yağ tabakası ve göğüs derisi mevcuttur. Süt kanalları koni tarzında göğüs ucuna açılır. Göğüs küçültme işleminde amaç fonksiyonel dokuları, doku yaşam kriterlerini koruyarak yeterli küçültmeyi yapmak ve güzel görünümlü daha küçük bir göğüs oluşturmaktır. Yıllardan beri pek çok ameliyat şekli tanımlanmıştır. Her zaman için hedef mümkün olduğu kadar daha küçük bir izle gerekli sonuca ulaşmaktır. Operasyonlar uygunsa meme başı çevresinden, değilse ilave olarak dikey bir izle, bu da mümkün değilse ters “t” şeklinde bir iz bırakarak yapılır.

Ters “t” şeklinde bir iz bırakan ameliyatı yapmamak için çok uğraş veriyorum ve son 10 yıldır çok büyük göğüslerde bile bu izi kullanmıyorum. En fazla koltuk altı yönüne dönen “L” izini veya kısa ‘’T’’ oluşturarak yapıyorum. Göğüs küçültme 20 yaşına dek çok büyükse liposuctionla, 20 yaşından itibaren ise operasyonla küçültülebilir.

Hastalar bazen göğüslerinin tamamen alınmasına razı olacak kadar bıkmışlardır ama her zaman hedef kişinin vücut ölçülerine uygun, gerekli küçüklükte ve sorunsuz bir göğüs yaparak işlemi sonlandırmaktır.

Operasyon, göğse yapılacak işleme göre 2-4 saat sürmektedir.

Genel anestezi altında yapılmaktadır.

Dikiş alma problemi yoktur.

Operasyon sonrası çok ciddi problemler yaşanmaz, birkaç gün içerisinde günlük hayatlarına dönebilirler.

Operasyon sonrası gerekli periyodlarla uygun bir sütyen kullanılır.


MEME DİKLEŞTİRME

Mastopexy adını verdiğimiz meme dikleştirme operasyonu, memeleri kısmen boşalmış ve sarkmış olan hastalara uygulanır. Hamilelik ve emzirme sürecinde göğüslerin tekrar büyüyüp, küçülmesi cilt elastikiyetini azaltarak göğsün gevşemesi ve yer çekimine yenik düşerek yer değiştirmesi gibi sebepler memelerin ideal yerlerini değiştirir. Mastopexy ameliyatının sebebi meme içeriğini eski yerlerine yerleştirmek ve daha diri bir göğüs oluşturmaktır. Meme başının sarkıklığını ve göğsün mevcut dolgunluğuna bakılarak uygun ameliyat şekli belirlenir. Amaç her zaman kabul edilebilir en kısa operasyon izi ile işlemi gerçekleştirmektir. Sarkma miktarı minimal olan hastalarda sadece areola (meme başı) çevresi toparlanması yapılabilir. Bir sonraki tercih ise vertical mamoplasti dediğimiz meme başı çevresi ve göğüs altına doğru uzanan dikey bir izle (lolipop) yapılan operasyon tekniğidir. Genellikle çok sarkık memelerde bile kendi geliştirdiğim bir yöntemle sadece dikey iz bırakarak (ters “t” kesinlikle kullanmayarak) işlemi gerçekleştiriyorum.

Uygun vakalarda meme protezi kullanarak, meme başından 2-3 cm’lik bir kesi ile de çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Ortalama 2 saat süren operasyon genel anestezi altında yapılır. Prensip olarak 1 gün hastanede kalınır. Çok ağrılı bir işlem değildir, dikiş alma problemi yoktur, hasta birkaç gün içerisinde günlük hayatına dönebilir.