Dolgu


Dolgu

Neden Hyaluronic Acid ?  

Hem insan vücudunda hem de canlıların pek çoğunda fazlasıyla bulunması sebebiyle Hyaluronic Acid (kısaca HA) günümüzde dolgu maddeleri içerisinde en çok tercih edilenidir. Hyaluronic Acid normalde Fibroblastik Dermal hücreler tarafından üretilen, cildin nemini sağlayan, Kollagen ve Elastinin bir arada tutulmasını sağlayan özünde bir polisakkarit olan doğal bir bileşendir. Ciltte, kıkırdak ve göz boşluğunda, eklem arası sıvıda bolca bulunur ve kendi ağırlığının 1000 katı suyu çekebilir. Cildimiz 20 li yaşlardan itibaren Hyaluronic Acid kaybına başlar. Bu kayıp yavaş yavaş 30-40 lı yaşlarda cilt hasarlarının, cildin kurumasına ve matlaşmasına, gerek gözde, gerekse vücutta elastikiyet kaybına ve volüm kaybına neden olur. Dolayısıyla bu denli multifonksiyonel bir molekülün yerine konması genç ve güzel görünüm için vazgeçilmezdir.             

Hyarulonic Acid Preparatları Hakkında:   

Hyarulonic Acid preparatları ‘Akıllı Telefon’ teknolojisi gibi sürekli değişim ve dönüşüm göstermekte, her firma kendi içerisinde bile çok faklı özelliklere sahip farklı yoğunlukta ve farklı özellikte hyarulonic acid preparatlarını biz kullanıcıların uygulamasına sunmaktadırlar. Özetle hyaluronic acidlerin ‘’çapraz bağlı’’ veya ‘’serbest’’ polimer zincirleri İhtiva etmeleri, ürün içeriğindeki HA nın MoD (Degree of modification) ve MoE (Modification efficiency) değerleri, ml’deki HA miktarları, Dalton ağırlıkları, monofazik ve bifazik, ilave zincir moleküller Hyarulonic Acid’lerin kullanım yerlerini, ömürlerini ve etkilerini belirleyici kılmaktadır.


Hyarulonic Acid’in etkileri nelerdir?

- Nemlendirici etkisi; Her molekül ciddi bir su tutma kapasitesine sahip olduğundan cildi nemlendirmede etkilidir.

- Volümlendirme etkisi - dolgu efekti; SU tutma kapasitesi ile birlikte ‘’ideal ödem’’ ve ‘’genişleme’’ özelliklerinden dolayı uygulandığı bölgeye doğal bir dolgunluk ve dirilik verme özelliğindedir.

- Kırışıklık giderme etkisi; HA kaybı özellikle statik kırışıklıkların primer sebeplerindendir. Dolayısıyla HA enjeksiyonları bir eksiği giderme açısından kırışıklık tedavilerinde de oldukça etkilidir.

- Lifting etkisi; Son dönemlerde özellikle teknolojik gelişmelere ilaveten (molekülsel düzeyde) yapım noktalarımızın çeşitlenmesi (temporal bölge, kaş altı, şakak bölgesi), zygomatik bölge (elmacık kemiği), preomicular (kulak önü), mandibular V line (alt çene kemiği yüz ovali), chin (çene), perioral (ağız çevresi) uygulamaları yüzde ciddi lifting etkisine sebep olur.

- Işıltı etkisi; Özellikle gözaltı dolgularında ve yüz dolgularında ilave ‘’Peptid’’ moleküller gözaltına ve cilde ciddi pırıltı vermekte, uygulama bölgelerini daha sağlıklı ve canlı göstermektedir.


Hyarulonic Acid uygulama alanları nelerdir?

- Çatma çizgilerinin derin sıklıkla oluştuğu durumlar (glabellar lines),

- Göz kenarı çizgileri - kaz ayakları (Crow’s feet),

- Gülümseme çizgileri (nazolabial sulcus); Ağız köşesinden burun kanalları köşesine uzanan boşluklar,

- Gözaltı torbalarını ve boşluklarını kamufle etmede,

- Elmacık kemiği şekillendirmede, 

- Şakak bölgesi (Temporal) çökmelerini gidermede,

- Kaş altı ve üst göz kapağı dolgunlaştırmada,

- Dudak şekillendirmede ve dolgunlaştırmada,

- Dudak üstü dikey çizgileri (filtrum) belirginleştirmede,

- Dudak kontürlerini (vermilion linen) belirginleştirmede,

- Marionette Lines; Ağız köşesinden çeneye uzanan dikey boşlukların giderilmesinde ve                                                       ağız kenarını sarkmalarını gidermede,

- Çene (Chin) uygulamaları; Çene şekillendirmede, sivriltmede, uzatmada kullanılabilir.

- Preomicular (Kulak önü) boşluklarını gidermede,

- Mandibular V line; Çene kontürünü ve precheck bölgesinde ki boşlukların regülasyonu ile lifting etkisi,

- Boyun çizgilerini gidermede, 

- Kulak memesini dolgunlaştırmada,

- Akne ve yara izlerini iyileştirmede,

- burun şekillendirmede; Hump (kemer) kamuflajında, Tip elevasyonunda (burun ucu kaldırma), hatalı operasyonlarda defekt düzeltmede (asimetri veya boşlukların doldurulmasında).


Hyarulonic Acid güvenilir bir madde midir?

Üretilen ürünler insan veya hayvan kaynaklı değil, bakterilerle yapılan, sentezlenen HA’den üretildiğinde oldukça güvenilir kabul edilir. Herhangi bir ila etkileşimi yayınlanmamıştır. Hamilelik ve emzirmede oral (ağızdan) alımından olan tartışmalar (gebelikte bir ilacın kullanımının onaylanması için uzun yıllar denenmesi gerekir) enjektabl ve lokal uygulamalarda pek yoktur. Ödemin hastalık hikayesi olanlarda, cilt enfeksiyonu ve iltihabi hastalığı olanlarda, HA’de karşı duyarlılığı olanlarda, kan sulandırıcı kullananlarda dikkatli davranılmalı, daha detaylı bilgi için doktorunuza başvurmalısınız.


Kliniğimizde kullanılan Hyarulonic Acid Preparatları

- Juvederm; Juvederm 2,3,4 , Voluma , Volift, Volbella, Volite, Ultrasmile

- Teosyal; RHA 1,2,3,4 , Ultra deep, Deeplines, Kiss, Ultimate, Global Action , Redensty 1,2

- Belotero; Soft, Balance, İntense, Hydro, Volume

- HyalDew; Shine, Fine, Mid, All, Skin plus Hyal

- Regenyal; İdea lips, İdea, Bio-expender, Super idea

- Jalupro; Jalupro, Jalupro HMW

- Mastelli;  Plinest, Plinest fast

- Prostrolane; Blanc B, Natural B, Super Natural B

- Revofil; Aquashine

- WorldDermic;  H-100 (Bio-Revitalisation)

- SuneKos; Sunekos 200, Sunekos 1200 (HA+Amino acids) Kollajen ve Elastin sentezi


Hyarulonic Acid dışında dolgu materyalleri:

Kliniğimizde HA dışında kullanılan dolgu materyalleri 

- Radiesse; Kalsiyum kristalleri içerir. Geçmişte çok sık kullandığımız ve çok memnun olduğumuz bu ürün, şu an için ülkemizde yoktur.

- Aquafilling - face line; Su kristalleri, Kolloidal yapılı serum fizyolojiktir.

- Yağ dokusu; Vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ dokuları, ya direkt olarak veya kök hücrelerine ayrıştırılarak da enjekte edilebilir. Ayrıca bu materyaller PRP ile veya son dönem kulak arkası alınan punch dermal greftten fibroblast üretilmesini ve bunun kombinasyonu şeklinde uygulanabilir. Bu konu ile ilgili detaylar operasyonlar bölümünde ‘’Yağ dolguları - Fat grafting’’ konusunda tekrar ele alınacaktır. 


Dolgu işlemi nasıl ve hangi şartlarda uygulanır?

Klinik ortamda, lokal anestezik krem ve buz kompresyonu yardımıyla uygulanacak bölgeye göre , ince iğne veya ince kanüllerle uygulanır.