Meme Büyütme


Meme Büyütme

Gerek doğumsal, gerek edinsel  meme küçüklüğünün günümüzde en kabul edilebilir çözümü meme protezleridir. Günümüzde kullanılan meme protezleri 1960’lı yıllardan itibaren şimdiki halinin prototipi olarak ortaya çıkmış  ve günümüzdeki teknolojik imkanlarla ömür boyu kullanılabilr hale gelmiştir.

 

Meme büyültmede esas olan , istenilen büyüklükte  ve güzellikte bir göğüse sahip olmak ,his kaybına ve süt kanallarına zarar vermeden komplikasyonsuz  olarak işlemi gerçekleştirmektir.

Günümüzde en çok kabul edilen ve kullanılan silikonlar;

 

Silicongel

saline fillet  ve saline fillet + silicongel tercihleridir.

Ayrıca her protezin high profile, low profile ve anatomic (damla)  hatta son zamanlarda vücut ölçülerine uyarlanmış özel ölçülerde olan modelleri vardır. Ayrıca bunlar pürtüklü ,düz ve yarı pürtüklü yüzeylidirler.

Protez uygulama  yerleri periareolar (meme başı etrafı,koyu renkli deri ile normal derinin birleştiği alan ), sub-mammarian (meme dokusunun vücutla birleştiği alt çizgi), sub-axiller(koltukaltı) ve umblikal(göbek deliğinden)’dır. Yerleşim planları ise subglandular (meme dokusu altı), submuscular ( pectoral kasl altı) veya dual plan (her iki planı kullanarak)’dır.

 

Estetik cerrahın kozmetik görüşünün ve tasarım gücünün devreye girdiği bir operasyondur. Hastanın istediği göğüs büyüklüğünün iyi anlaşılması bunun doğru ya da yanlışlığının tartışılarak bir sonuca bağlanması, dekoltedeki göğsün dolgunluğu, meme başlarının konumu ve mevcut asimetrilerinin giderilmesi, göğüslerdeki ayrılığın ve varsa her iki göğüsteki büyüklük farklarının giderilmesi  doğal ve güzel  görünümlü bir göğüs esastır.

Meme düşüklüklerinin (sarkmalarının ) çok iyi değerlendirilmesi ve  protezle bunun düzelip düzelemeyeceğinin çok iyi algılanması gerekir yoksa hastamız hem büyük, hem sarkık bir göğüsle dolaşır. Gerektiğinde toparlama ameliyatı ile birlikte yapılması düşünülmelidir.

 

Protez yerleşim yeri  her hekimin alıştığı ve başarılı olduğu bir yerden yapılır. Doğruluğu veya yanlışlığı hasta memnuniyeti ile eşdeğerdir. Benim şahsi tercihim  ısrarlı bir istek olmadığı takdirde  meme başı girişidir.

 

Areola çevresinden yapılan (göğüs ucunun etrafındaki koyu renkli deri ile normal deri renginin birleştiği yerden ) girişimler,  hem operasyon sahasındaki detaylara son derece yakın olduğumuz  bir plan, hem de giriş yeri sonradan pek belli olmayan kozmetik bir tercihtir. Göğüsaltı girişlerini bizim insanımızın scar problemli olduğunu düşünerek ne kadar iyi yapılırsa yapılsın  daha farkedilir olduğunu düşünüyorum.

Koltukaltı bölgesi ,operasyon bölgesi uzaklığı ve beraberinde getireceği riskler  açısından dikkatle değerlendirilmelidir. Göbek deliğinden uygulama  ise bana göre sadece fantastik bir girişimdir, başarıyla uygulayanlara sadece saygı duyuyorum.

 

Kas üstü ve kas altı uygulamaları, kişinin operasyon öncesi meme dokusunun büyüklüğü ve dekolte dolgunluğu  ile ilgili bir seçimdir.

Bu konudaki seçimimiz yani kas altı, gland altı veya her iki plan kullanılarak yapılan teknik uygulamalar tamamen hasta muayenesinden sonra olan kararımızdır. Silikon modellerini genellikle operasyon esnasında hastanın beklentilerini dikkate alarak uygun büyüklüğü her 3 modelinin testerlarıyla test ederek  değerlendiriyoruz.. Her zaman  amacımız  tüm bu detaylardan sonra yapıldığı belli olmayan natural görünümlü  göğüslerdir.

Operasyon ergenliğini tamamlamış 18-20 yaşından sonra, operasyona bir engeli olmayan göğsü küçük olan  kişilere uygulanır. Psikolojik komponenti ağır bastığından benim tercihim farkedildiği veya takıntı oluşturduğu ilk anda yapılmasından yanadır. (50-55 yaşına kadar bekleyip sonradan göğüslerini  büyüten, yapıldıktan sonrada  neden daha önce yaptırmadım diye kendisine kızan pek çok hastam olduğu için…)

İyi yapılan bir operasyonda kalıcı his kaybı olmaz, süt vermeye ve emzirmeye  engel olmaz, tanı ve tarama amaçlı yapılacak  mamografide ve ultrasonografide  sonuçları etkilemez. (Uygulayıcı bu konuda bilgilendirilmelidir) !

Hamilelik  sürecinde çıkartılması gerekmez. Ömür boyu kalıcı olarak kullanılabilirler.

Silikon kanser yapar mı?, Romatizmal hastalıkları arttırır mı?, Emzirirken çocuğuma silikon geçer mi? Gibi sorular sadece tarihsel bir tartışma olarak kalmıştır.

Operasyon yaklaşık 1-1.5 saat sürer, genel anestezi altında yapılır. Prensip olarak genel anestezi altında operasyon yaptığımız her hastayı 24 saat hastanede tutarız. Ertesi gün taburcu ederiz.operasyon sonrası 6 hafta sürekli, 6 hafta aralıklı özel bir sütyen kullandırıyoruz. Tercihen (balensiz, dikişsiz, sporcu sütyeni) 2-3 gün  sonra pansuman kontrolü ile bandajlar çıkar, 1 hafta sonra da masaj başlatırız. Genellikle operasyon sonrası 2-3 gün ağrı kesicilerle kontrol edilebilen konforlu bir süreçtir.

Geçici dolgularla meme büyültme

 Yağ dolgusuyla meme büyültme